Cengiz Han’ın 16 Milyon Torunu

Cengiz Han’ın 16 Milyon Torunu Olduğu Düşünülüyor, Peki Nasıl?

Yaklaşık olarak 16 milyon erkek, yapılan DNA araştırmalarına göre bundan 800 yıl kadar önce yaşamış ve bazı tarihçilere göre yüzlerce kadınla birlikte olmuş Cengiz Han’ın soyundan geliyor.

Moğolistan’da yaşayan Cengiz Han’ın yüzlerce çocuğunun olduğunun ortaya çıkmasından sonra bilim insanlarının Moğolistan’da yapmış olduğu çalışmalardan sonra Cengiz Han’ın 16 milyon torunu olduğunu tahmin ettiklerini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Rusya’da faaliyetlerini sürdüren Bilim Akademsinin Dr. Miroslava Derenko liderliğinde Moğolistan’da yaşayan 1437 erkek üzerinde yapmış olduğu DNA’ların çok çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardığı açıklandı. İnsanların DNA’ları üzerinde çalışmalarına devam eden bilim insanlarının babadan oğula geçen genler üzerinde yapmış olduğu çalışmalar kapsamında Y kromozomunun Asya’da yaşayan Cengiz Han’a kadar dayandığını açıklanmasından sonra Cengiz Han’ın 16 milyon torunu olduğu tahmin edilmektedir.

800 yıl öncesinde yaşayan Cengiz Han’ın DNA’larına kadar dayanan Y kromozomundan sonra çalışmalarına devam eden Rus Bilim İnsanlarının bu konuda detaylı çalışmaları devam etmektedir.

16 Milyon Torun

1165 yılında dünyaya gelen Cengiz Han’ın 1227 yılında ölümüne kadar hüküm sürdüğü imparatorluğunun Kore’den İran’a dek uzandığını gözler önüne aldığımız zaman bunun neredeyse mümkün olduğu kanısı kapılmamak elde değil. Dünya’nın en büyük imparatorluklarından birisine sahip olan Cengiz Han’ın özellikle Y kromozomu üzerinde çalışmalarına devam eden bilim insanlarının bu kromozomun en çok görüldüğü ülke olarak Kazakistan’ı açıkladığını da sizlere belirtmek istiyoruz.

Birçoklarına göre çok acımasız bir hükümdar olan Cengiz Han’ın özellikle torunları arasında yapılan çalışmalar kapsamında İngiltere’de yaşamını sürdüren bir muhasebe profesörün de de bu geni tespit ettikleri açıklandı.

Profesörün Orta Asya kökenli olmasından dolayı gen çalışması yapan bilim insanlarının o profesör üzerinde de Cengiz Han’a ait olduğu tespit edilen Y kromozonuna sahip olduğunu tespit ettiler.

Sosyal statüsü açısından mümkün

Antropologların yapmış olduğu çalışmalardan sonra halen günümüzde Cengiz Han’ın Y kromozonunu taşıyan erkek sayısının ise 1.5 Milyon civarında olduğunu tespit ettiler. Özellikle o dönem içerisinde statü olarak oldukça geniş kitleleri himayesinde bulunduran Cengiz Han’ın bu sayede bu denli hızlı üremesi antropolog bilimcileri tarafından mümkün görülmektedir.

Çalışmalarını genişletmesi beklenen bilim insanlarının bu yapmış olduğu çalışmalardan sonra torun sayısının giderek artış göstermesi de beklenen durumların başında gelmektedir.

Was this helpful?

1 / 0

Bir cevap yazın 0

Your email address will not be published. Required fields are marked *